wtorek, 25 lipca 2017

Alkohole po angielsku

Dzisiaj zapraszam Was na kolejny wpis w ramach akcji "W 80 blogów dookoła świata". To już 40. akcja. Tym razem wpis o alkoholach.


Piwo to oczywiście beer. Wymowa może być myląca dla osób uczących się angielskiego, bo czasami wymawiają to słowo jak z bear (nosić, niedźwiedź). Beer wymawiamy /bɪə/ a bear /beə/ ... Warzenie piwa to to brew, co oznacza również parzenie kawy czy herbaty. Brewery to browar.

Mamy 2 podstawowe rodzaje piwa: ale /eɪl/ oraz lager. Ale to piwo ciemne, gorzkie. Lager natomiast to piwo jasne. Czasami wyróżnia się też stout - piwo niemal czarne, jak np. Guinness. Poza tym jest jeszcze cydr - cider /ˈsaɪ.dər/.

Piwo może być podawane w puszce - can - lub w butelce - bottle / bottled beer. Jest jeszcze piwo beczkowe, z nalewaka - draught /drɑːft/ beer, pisane również draft - served from a cask or keg. Jest to również keg beer. Beczka to barrel. Możemy zapytać również: What do you have on tap/on draft? czyli: Jaki macie piwa lane?

Tradycyjnie w Anglii kufel (mug) to pinta, czyli 568 ml. Jest to zatem trochę więcej niż nasze duże piwo. Małe piwo natomiast - pół pinty to po prostu half. Can I have two halves, please? A pint, please - to po prostu duży kufel piwa. Pint czytamy /paɪnt/.

Małe piwo, czyli bułka z masłem - coś bardzo łatwego do zrobienia. Jak to powiedzieć? Najczęściej: it's a piece of cake.

Jedną z pierwszych rzeczy, których dowiedziałam się w angielskim pubie jest sposób zamawiania dwóch piw. Pokazanie dwóch palców - wskazującego i środkowego zewnętrzną stroną dłoni jest równie obraźliwe, co pokazanie fuck you. Wiąże się to z jakąś legendą o Francuzach i Anglikach, że ktoś strzelał z łuku, a ktoś im te palce obciął. Może słyszeliście ją?

Angielskie puby to z kolei temat rzeka. Nazwa pochodzi od słowa public house, bo nadal jest to miejsce publicznych spotkań. Jeszcze kilka lat temu puby serwowały alkohol tylko do 23, tuż przed zamknięciem można było usłyszeć dzwonek i zdanie: "Last orders!" EDIT: Jednak jakiś czas temu zmieniło się prawo i teraz w pubach trunki alkoholowe można spożywać po 23.00 (dziękuję za zwrócenie uwagi w komentarzach @Kasia w Krainie Deszczowców) :)

Jeśli chcecie przyswoić sobie ciekawe wyrażenia, jak zamówić drinka w barze, tutaj macie fajny link: https://www.englishclub.com/efl/survival/at-the-bar/

Wino - podobno napój intelektualistów - to oczywiście wine. Najczęściej produkowany z winogron - grapes lub z innych owoców - fruit. Winogrona rosną na winorośli - grapevine w winnicy - vineyard. Przy okazji, w języku angielskim mamy idiom, który mówi, że na winorośli możemy usłyszeć ploteczki, usłyszeć coś pocztą pantoflową - hear something on the grapevine lub hear something through the grapevine.

Przechodzimy do czegoś mocniejszego. Vodka. To oczywiście wiadomo. A jak nazwać nalewkę po angielsku? Jest to liqueur, np. cherry liqueur - nalewka wiśniowa.

Jest jeszcze mead - miód pitny (nie jest to liquid honey!) - trunek spożywany m.in. we "Władcy Pierścieni" na imprezach przed bitwami.

Gdzie kupić alkohol? Oczywiście w pubie lub w barze, ale też w sklepie monopolowym, czyli off licence lub liquor store. Znacie piosenkę Bruno Marsa - Liquor Store Blues?

Jest jeszcze kilka rodzajów alkoholi, o których nie wspomniałam, ale jak sami widzicie - temat jest dość obszerny. A może sami byliście w Anglii i zauważyliście coś zaskakującego o alkoholach? Napiszcie o tym w komentarzach!


Jeśli piszecie bloga językowego lub kulturowego o jakimś kraju i chcielibyście brać udział w naszych akcjach blogowych (a także kameralnych spotkaniach w kraju i za granicą) - napiszcie do nas: blogi.jezykowe1@gmail.com Jeśli natomiast chcecie być na bieżąco z naszymi wpisami, zapraszamy do naszej grupy na Facebooku.

A oto inne wpisy w ramach dzisiejszej akcji:

Chiny:

Finlandia:
Suomika - Alkohol w Finlandii

Francja:
Madou en France - Mini przewodnik po alzackich rodzajach win - http://www.madou.pl/2017/07/dobre-alzackie-wina.html
FRANG - Najlepsze francuskie trunki
Francuskie notatki Niki  -  Apéritif po francusku

Gruzja:
Gruzja okiem nieobiektywnym - Wina z Abchazji


Hiszpania:
Olga Nina - Alkohol w Hiszpanii


Irlandia:
W Krainie Deszczowców -  Alkohol w Irlandii

Japonia:
japonia-info.pl - Czy w Japonii piją sake?

Kirgistan:
Kirgiski.pl - Co pije się w Kirgistanie oprócz herbaty http://kirgiski.pl/2017/07/co-pije-sie-w-kirgistanie-oprocz-herbaty

Niemcy:
Niemiecka Sofa - Niemieckie alkohole

Niemiecki w Domu - Jakie alkohole pije się w Niemczech?

Językowy Precel - Nietypowe niemieckie alkohole

Niemiecki po ludzku - Oktoberfest w Blumenau (Brazylia)



Rosja:
Dagatlumaczy - blog o tłumaczeniach i języku rosyjskim - Jak się pije po rosyjsku? - http://www.dagatlumaczy.pl/jak-sie-pije-po-rosyjsku/

Szwecja:
Polskie gadanie o szwedzkich rzeczach - Alkohol w Szwecji? Absolut-nie! https://polskiegadanieszwedzkierzeczy.blog/2017/07/25/alkohol-w-szwecji-absolut-nie/

Turcja:
Turcja okiem nieobiektywnym - Jak smakuje rakı ?

Wielka Brytania:
Angielski c2 - Pubbing in public house

Włochy:
italia-nel-cuore - Boski Aperol Spritz, co to takiego?

Wielojęzyczne:
Daj Słowo - Czeskie piwo Starobrno i jego historia



10 komentarzy:

  1. Oprócz ciemnych i jasnych coraz częściej wyróżnia się też piwa białe- pszeniczne- moje ulubione ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piwo na "tapach" coraz częściej i u nas ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jakos nie przypuszczalam, ze w Wielkiej Brytanii pija sie rowniez miod pitny:))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. też mnie to najbardziej zaskoczyło :)

      Usuń
    2. Nie wiem, czy jest normalnie w sklepach, zapytam brata, ale jest we "Władcy Pierścieni" ;)

      Usuń
  4. Kilka lat temu zmieniono prawo i puby mogą być otwarte dłużej niż do 23h, muszą jedynie postrać się o odpowiednią licencję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do tej pory pub kojarzył mi się raczej z nocnym lokalem

      Usuń
  5. Ciekawa jest informacja o tym obraźliwym znaku. Muszę podpytać swojego znajomego. Interesuje się historią, to może będzie coś wiedział.

    OdpowiedzUsuń
  6. Cenne i przydatne wskazówki. W każdym kraju sprawa z alkoholami wygląda inaczej. W co niektórych wprowadzane są ograniczenia co do zakupu i spożywania trunków

    OdpowiedzUsuń